O stroju niewiast - Pius XI - przypomnienie i szczegóły
W poprzednim poście wspomniałam o papieżu Piusie XI i instrukcji dla kobiet na temat skromnego stroju. Dzisiaj również do tego wrócę. Poniżej wklejam tekst ze strony (link), w którym jest mowa o tej instrukcji, a także dodatkowo - liście Kongregacji ds. Duchowieństwa z 1928 roku.
***
O skromnym ubiorze kobiet. Stolica Apostolska zaczęła wypowiadać się częściej na temat skromności strojów począwszy od początków XX wieku. Nowe mody wymagały coraz to nowych, zdecydowanych reakcji władz kościelnych. 12 stycznia 1930 roku papież Pius XI nakazał opublikowanie instrukcji na temat skromności strojów. W instrukcji tej przypomniał zalecenia zawarte w liście Kongregacji ds. Duchowieństwa z 1928 roku:
„Przypominamy; że strój nie może być nazwany przyzwoitym, jeśli posiada dekolt większy niż szerokość dwóch palców mierząc od szyi, jeśli nie zakrywa ramion co najmniej do łokci i nie sięga przynajmniej trochę poniżej kolan. Ponadto, niedopuszczalna jest odzież z materiałów przezroczystych oraz rajstopy w kolorze cielistym, sugerującym, że nogi są nagie”.
Dalej: „Dziewczęta i kobiety, które się nieprzyzwoicie ubierają, winny być NIEDOPUSZCZONE do STOŁU PAŃSKIEGO i do godności chrzestnych matek przy Sakramentach Chrztu i Bierzmowania. W niektórych wypadkach nie należy im nawet pozwolić na wejście do kościoła. PROBOSZCZOWIE przede wszystkim i KAZNODZIEJE PRZY KAŻDEJ SPOSOBNOŚCI, według słów Apostoła (II Tym. IV, 2), niech PRZEPOWIADAJĄ, NALEGAJĄ, PROSZĄ, KARZĄ, by niewiasty nosiły ubiór, który by tchnął WSTYDLIWOŚCIĄ i był ozdobą i ochroną cnoty i NIECH UPOMINAJĄ RODZICÓW, aby nie pozwalali córkom ubierać się nieskromnie. Rodzice, pamiętając na ciężki obowiązek, który na nich ciąży, to jest wychowania przede wszystkim religijnego i moralnego swych dzieci, niechaj dokładają szczególnych starań, by dziewczęta od zarania życia były uświadomione w nauce chrześcijańskiej i niechaj z wszelką gorliwością słowem i przykładem rozwijają w ich sercach UMIŁOWANIE CNOTY SKROMNOŚCI i CZYSTOŚCI. Idąc za wzorem Świętej Rodziny, niech starają się w ten sposób ukształtować i kierować swoją rodziną, by wszyscy, którzy do niej należą, znaleźli przy domowym ognisku sposób i zachętę do umiłowania i zachowania cnoty skromności. Niechaj również przełożone i nauczycielki nie przyjmują do pensjonatów i szkół dziewcząt, które się nieskromnie ubierają, nie czyniąc żadnego wyjątku nawet dla ich matek; jeżeli zaś po przyjęciu nie poprawią się, niech je wydalą. Zakonnice, stosownie do postanowień Św. Kongregacji Zakonnej z 23 sierpnia 1928 r., niech nie przyjmują do swych pensjonatów, szkół, oratoriów i świetlic dziewcząt, które nie zachowują chrześcijańskiej poprawności w ubraniu; jeżeliby zaś po przyjęciu nie zachowały tego – nie należy ich trzymać. Co więcej, w pracy wychowawczej nad swymi uczennicami niechaj dołożą specjalnych starań, by w ich sercach głęboko zakorzenić umiłowanie świętej czystości i skromności. Należy zakładać i rozwijać stowarzyszenia żeńskie, które by radą, przykładem i czynem dążyły do powstrzymania nadużyć, jakie się dzieją w noszeniu ubrań, przeciwnych skromności chrześcijańskiej, i do popierania skromności i przyzwoitości w ubraniu. Do religijnych stowarzyszeń żeńskich [współczesne Dzieci Maryi i inne-przyp.red.] NIE NALEŻY PRZYJMOWAĆ DZIEWCZĄT i KOBIET, które by się NIESKROMNIE UBIERAŁY, a jeżeliby po przyjęciu wykroczyły przeciwko temu i upomniane, nie poprawiły się, należy je USUNĄĆ.”
Dan w Rzymie w pałacu Św. Kongregacji Soboru, dnia 6 stycznia w urocz. Św. Rodziny r. 1930.
***